Hírek az ukrán frontról: légiriadó Kárpátalján is, holttestcsere, körbezárt Szeverodonyeck
Borogyanka, 2022. június 10. Orosz légi csapásban megsemmisült lakóépületek mellett megy el egy férfi kislánnyal a nyakában a Kijev közelében fekvő Borogyankában 2022. június 9-én. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága (UNHCR) adatai szerint több mint nyolcmillió ukrán vált belső menekültté a háború február 24-i kezdete óta, 6,6 millióan pedig külföldre menekültek. Az orosz invázió előtt 37 millióan éltek a kijevi kormány ellenőrizte területeken. Fotó: MTI/EPA/Oleg Petraszjuk
Légiriadót rendeltek el kedden Kárpátalját is beleértve, Ukrajna egész területén, az orosz kézben lévő Herszon megye és a Krím-félsziget kivételével – jelentette az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Kedd kora délutánra az orosz rakétacsapások veszélye kiterjedt a nyugat-ukrajnai régiókra is, köztük Kárpátaljára, Ternopil, Lviv és Csernyivci megyékre is. Kijevben és több régióban azonban még délután két óra előtt lefújták a riadót. Szerhij Nadal, Ternopil város polgármestere a Telegram üzenetküldő alkalmazáson ugyanakkor arról számolt be, hogy robbanások voltak a megyében. Andrij Szadovij, Lviv polgármestere pedig azt írta a Facebookon, hogy a megyeszékhelyen ugyan csend van, de a régióban voltak robbanások. Makszim Kozickij, Lviv megyei kormányzó arról tájékoztatott, hogy Zolocsiv fölött az ukrán légvédelem lelőtt egy orosz rakétát, amely ezután téglagyárra zuhant. Az eddigi információk szerint négyen sérültek meg, köztük egy gyermek.
Az ukrán déli műveleti parancsnokság arról adott hírt, hogy Odessza megyére ismét rakétacsapást mértek az orosz erők. A Krím partmenti térségéből két, Oniksz típusú rakétát indítottak, de az ukrán légvédelem a Fekete-tenger felett megsemmisítette őket.
Szerhij Hamalij, a nyugat-ukrajnai Hmelnickij megye katonai adminisztrációjának vezetője szintén azt közölte, hogy a régiója fölött a légvédelem orosz rakétát lőtt le. A roncsok, szavai szerint, mezőre zuhantak, így épületekben nem keletkeztek károk, sérültekről sem érkezett hír.
A déli parancsnokság arról is beszámolt, hogy az orosz erők Mi-8-as helikopterekkel két támadást hajtottak végre az ukrán katonák állásai ellen Mikolajiv és Herszon megyékben, az előbbi régióban lévő Sznyihurivka településnél pedig légiharc volt. A jelentés szerint az oroszok Szu-35-ös vadászgépről levegő-levegő rakétát lőttek ki ukrán Mi-8-asokra, de a helikoptereknek sikerült kitérniük, az orosz gép pedig visszavonult.
Valentin Reznyicsenko, a keleti országrészben lévő Dnyipropetrovszk megye katonai adminisztrációjának vezetője arról adott hírt a Telegramon, hogy az oroszok az éjjel Uragan típusú rakéta-sorozatvetővel lőtték a régiót. A kormányzói hivatal értesülései szerint személyi sérülés nem történt, de több lakóház megrongálódott.
Az ukrán vezérkar keddi helyzetjelentéséből az Ukrajinszka Pravda azt emelte ki, hogy Donyeck megyében az orosz csapatok jelenleg elsősorban a Szlovjanszk elleni támadás feltételeit igyekeznek megteremteni, és a stratégiai fontosságú várostól északra fekvő Bohorodicsne települést próbálják ellenőrzésük alá vonni.
Közben az ukrán szóhasználatban “ideiglenesen elfoglalt” területeknek nevezett vidékek reintegrációjáért felelős ukrán minisztérium közölte, hogy Zaporizzsja megyében ismét holttesteket cseréltek ki az orosz féllel, amelynek következtében a mariupoli
Azovsztal üzemben elesett további 64 ukrán katona maradványait kapták vissza. “Folytatódik az elesett ukrán katonák holttesteinek visszaszállítását célzó folyamat, amely a genfi egyezmény normái szerint zajlik” – fűzte hozzá közleményében a tárca.
Az Ukrajinszka Pravda emlékeztetett arra, hogy a mostanit megelőzően két holttestcsere zajlott le a felek között, s ennek során Ukrajna 220 katona maradványait kapta vissza. Kijevben megkezdték a halottak azonosítását.
Orosz tudósítás
Felajánlotta a “mariupoli mintára történő megadás” lehetőségét a szeverodonyecki Azot vegyiüzemben körülzárt ukrán erőknek és külföldi zsoldosoknak az orosz védelmi minisztérium kedden.
Mihail Mizincev vezérezredes, a humanitárius reagálásért felelős oroszországi tárcaközi koordinációs parancsnokság és a Nemzeti Védelmi Irányító Központ vezetője lehetetlennek nevezte, hogy az üzem területén tartózkodó civileket az ukrán kézen lévő, több oldalról szorongatott Liszicsanszk felé evakuálják biztonságosan, ahogy azt az ukrán fél kérte. Emlékeztetett arra, hogy a két város közötti utolsó hidat – mint mondta – Kijev parancsára hétfőn felrobbantották.
Ehelyett az orosz tábornok azt ajánlotta fel, hogy az orosz erők az Azotban tartózkodó civilek számára szerdán 8 és 20 óra között Szvatove felé nyitnak humanitárius folyosót a távozáshoz.
Mizincev az ukrán erőknek és a külföldi fegyvereseknek azt tanácsolta, hogy reggel nyolckor hagyjanak fel a harci tevékenységgel, engedjék ki az általuk fogva tartott civileket és tegyék le a fegyvert, amelynek fejében megkímélik az életüket és a hadifoglyokról való bánásmódról rendelkező genfi egyezmény normáinak megfelelően fognak eljárni velük szemben, ahogy az a mariupoli kapituláció esetén is történt. Közölte, hogy az ukrán fél a humanitárius műveletben történő részvételi készségét a fehér zászló felemelésével jelezheti.
Mizincev szerint a vegyiüzem területén mintegy 500-800 polgári személy tartózkodhatott, akiknek egy része szombaton elkezdett kijönni a létesítményből. Vitalij Kiszeljov, a luhanszki igazságügyi miniszter tanácsadója a Pervij Kanal tévécsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy
az Azot területén mintegy 2500 fegyveres lehet, akik közül 500-600 külföldi.
Szeverodonyeckért, a “Luhanszki Népköztársaság” egyik utolsó, még ukrán kézen lévő városának birtoklásáért májusban kezdődtek meg a harcok. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter múlt kedden jelentette be, hogy a lakónegyedek orosz ellenőrzés alá kerültek.
Eduard Baszurin, a donyecki “népi milícia” parancsnok-helyettese a Rosszija 1 televízióban azt mondta, hogy a szakadár köztársaság intenzívebb tüzérségi és rakétacsapásokat vár az orosz hadseregtől a Donyecket érő ukrán támadások megakadályozása érdekében.
Kedden folytatódtak a “Donyecki Köztársaság” települései elleni ukrán nehéztüzérségi csapások és az oroszországi Brjanszk megyében is megsérült négy ember, amikor találatok érték Zamajiscse községet.
Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője keddi hadijelentése szerint Kalibr manőverező repülőgépek a Csernyihiv megyei Priluki falunál megsemmisítették az ukrán fegyveres erők egy, tüzérségi fegyvereket és lőszereket tároló arzenálját. Precíziós levegő-föld rakéták az elmúlt egy nap alatt 11 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást, köztük két szakasznyi Grad-tüzérséget és két lőszerraktárt támadtak. Harcászati repülőgépek 101 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulásra mértek csapást, amelynek következtében több, mint 350 “nacionalista” életét vesztette, három vezetési pont, 13 harckocsi és egyéb páncélozott harcjármű, hat Grad rakéta-sorozatvető, 14 tüzérségi löveg és 22 speciális katonai jármű pedig megsemmisült.
Az orosz légvédelem lelőtt egy MiG-29-es repülőgépet a “Donyecki Népköztársaságban” lévő Szlavjanszk közelében és egy Mi-24-es helikoptert a Mikolajiv megyei Sznyegirevkánál, továbbá kilenc drónt, egy Tocska-U és 14 Szmercs-rakétát.
A nap folyamán a rakéta- és tüzérségi erők 280 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást, 18 vezetési pontot, 59 tüzérségi lőállást és egy üzemanyagraktárt találtak el.
Az orosz védelmi tárca összesítése szerint az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta összesen 202 repülőgépet, 131 helikoptert, 1205 drónt, 338 légvédelmi rakétarendszert, 3548 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 521 rakéta-sorozatvetőt, 1947 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 3505 darab speciális katonai járművet veszítettek.
- ez is érdekes lehet: Oroszország útleveleket osztogat a megszállt ukrajnai városokban
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Digitálisan térképezték fel a Titanicot, új részletek derültek ki az utolsó pillanatokról
Újfajta reaktorral kísérleteznek kutatók, amely minden eddiginél hatékonyabb
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
Mit árul el személyiségünkről az autónk színe?
Ez történne, ha a Föld összes vulkánja egyszerre törne ki
Egy magyar borvidék lett Európa második legjobbja